Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

AKTUALNOŚCI

16 czerwca 2023

"Życie codzienne na Pomorzu Zachodnim w obiektywie Andrzeja Ryfczyńskiego" - wystawa plenerowa

Od 9 czerwca przed Urzędem Miejskim w Wolinie podziwiać można niezwykłą wystawę plenerową. "Życie codzienne na Pomorzu Zachodnim w obiektywie Andrzeja Ryfczyńskiego" to zbiór fotografii archiwalnych prezentujących najważniejsze momenty wyspiarskiego życia. Autorem tych niezwykłych kadrów jest Andrzej Ryfczyński, który od prawie pół wieku dokumentuje życie codzienne i ważne wydarzenia związane z Pomorzem Zachodnim, zachowując jego historię dla przyszłych pokoleń.

Urodził się w 1943 roku w Otwocku. Z wykształcenia mechanik silników okrętowych, pedagog. Związany z fotografią od najmłodszych lat, był współzałożycielem Amatorskiego Klubu Filmowego "Horyzont" w Świnoujściu. Swoją pierwszą ciemnię fotograficzną zorganizował w łazience, a pierwszy powiększalnik zrobił z kanki na mleko. W latach 1967-71 był fotografem w "Głosie Szczecińskim", później w 1974 roku otworzył zakład fotograficzny "Fotos" w Świnoujściu, gdzie jako pierwszy wykonywał zdjęcia w kolorze. Od 1967 roku1971 roku pracował w Powiatowym Ośrodku Kultury w Świnoujściu, gdzie pełnił funkcję instruktora i menadżera. W 2019 roku przekazał pierwszą część swojego zbioru fotografii z okresu 1963-2019 do Archiwum Państwowego w Szczecinie - Oddziału w Międzyzdrojach. Było to około 400 tysięcy zdjęć stanowiących ważne świadectwo minionego czasu.

Wystawę podziwiać można przez najbliższy miesiąc.

Poniżej krótka relacja z otwarcia ekspozycji.

calendar-fullcrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram