6 czerwca 2023

"Życie codzienne na Pomorzu Zachodnim w obiektywie Andrzeja Ryfczyńskiego" - otwarcie wystawy już 9 czerwca!

Razem z Burmistrz Wolina Ewą Grzybowską zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej: "Życie codzienne na Pomorzu Zachodnim w obiektywie Andrzeja Ryfczyńskiego". Uroczyste otwarcie odbędzie się 9 czerwca o godzinie 12.00, przed wolińskim ratuszem.

Andrzej Ryfczyński

- mistrz fotografii, dziennikarz

Urodził się w 1943 roku w Otwocku. Z wykształcenia mechanik silników okrętowych, pedagog. Związany z fotografią od najmłodszych lat, był współzałożycielem Amatorskiego Klubu Filmowego "Horyzont" w Świnoujściu. Swoją pierwszą ciemnię fotograficzną zorganizował w łazience, a pierwszy powiększalnik zrobił z kanki na mleko. W latach 1967-71 był fotografem w "Głosie Szczecińskim", później w 1974 roku otworzył zakład fotograficzny "Fotos" w Świnoujściu, gdzie jako pierwszy wykonywał zdjęcia w kolorze. Od 1967 roku1971 roku pracował w Powiatowym Ośrodku Kultury w Świnoujściu, gdzie pełnił funkcję instruktora i menadżera. Andrzej Ryfczyński od prawie pół wieku dokumentuje życie codzienne i ważne wydarzenia związane z Pomorzem Zachodnim, zachowując jego historię dla przyszłych pokoleń. W 2019 roku przekazał pierwszą część swojego zbioru fotografii z okresu 1963-2019 do Archiwum Państwowego w Szczecinie - Oddziału w Międzyzdrojach. Było to około 400 tysięcy zdjęć stanowiących ważne świadectwo minionego czasu.