Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

AKTUALNOŚCI

14 października 2021

"Wolin - WYSPA PAMIĘCI" - wystawa otwarta do końca października.

Plakat - Wyspa Pamięci

„WYSPA PAMIĘCI - stamtąd - tutaj”

wystawa

29.09 – 31.10.2021

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kubego w Wolinie

Centrum Współpracy Międzynarodowej (Dworek)

ul. Zamkowa 24
Wolin

„Wolin – wyspa pamięci” to projekt poświęcony dokumentowaniu wspomnień mieszkańców gminy Wolin, odnoszących się do pierwszych lat po II Wojnie Światowej.

Zebrane materiały tworzą zbiór, w którym znajdują się fragmenty osobistych relacji, dokumenty i pamiątki, związane zarówno z osiedlaniem się ludzi na tych terenach po 1945 roku, jak i odnoszące się do tradycji kulturowych i religijnych, które przywieźli ze sobą z rodzinnych stron.

Ma on formę archiwum społecznego, którego narracja zbudowana jest w oparciu o pamięć ludzi i jej przekaz międzypokoleniowy.

W opowieściach, rodzinnych albumach ze zdjęciami, pamiętnikach i zapiskach najstarszego pokolenia mieszkańców możemy znaleźć prawdziwe skarby. Dotyczą one zarówno kultury ludowej (pieśni, tradycje i zwyczaje, które już tylko częściowo były praktykowane po przesiedleniu) jak i życia społecznego przed wojną. Mają one ogromną wartość historyczną i dokumentalną.

Rezultatami projektu są wystawa, złożona ze zdjęć rodzinnych i fragmentów narracji biograficznych, pt. „WYSPA PAMIĘCI - stamtąd - tutaj” oraz strona internetowa.

Najciekawsze zdjęcia, opatrzone komentarzem, prezentowane są w katalogu wystawy.

Materiały umieszczone na wystawie i stronie internetowej zostały zebrane w latach 2018 – 2021 przez Ewę Grochowską - badaczkę tradycji muzycznych i dziedzictwa kulturowego Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, we współpracy z Gminą Wolin, Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

Kuratorki projektu: Karolina Gołębiowska, Ewa Grochowska

Współpraca realizatorska: Karolina Kokora

Wystawa:

Koncepcja i projekt wizualny: Karolina Gołębiowska

Współpraca, teksty: Ewa Grochowska

Strona internetowa:

Projekt wizualny, opracowanie materiałów: Karolina Gołębiowska

Wybór i opracowanie materiałów, teksty: Ewa Grochowska

więcej o projekcie znajdą Państwo na stronie: www.wyspapamieci.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”

Plakat - Wyspa Pamięci
Wolin - Wyspa Pamięci
Wolin - Wyspa Pamięci
Wolin - Wyspa Pamięci
Wolin - Wyspa Pamięci
calendar-fullcrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram