Wystawa opowiada o przeszłości i teraźniejszości miasta oraz wyspy Wolin. Podzielona jest na cztery części tematyczne: WYSPA – EMPORIUM – ŚWIĘTOWIT – WOLIN, w których zawarte są wybrane wątki z dziejów tego legendarnego miasta.
WYSPA
Poznajemy charakter wyspy, Morza Bałtyckiego i jego wpływu na nią. Zobaczymy ślady po najstarszych jej mieszkańcach harpun wykonany z poroża, którym 10 000 lat temu posługiwał się człowiek, a także narzędzia z młodszej epoki kamienia, kiedy ludzie zamieszkujący wyspę zaczęli na niej uprawiać rolę.
„Skarb i jego Odkrywca” to część poświęcona głośnemu odkryciu z 1988 r. Mieszkaniec Wolina, Ludwik Jankowski, znalazł wówczas zestaw ozdób wykonanych z brązu z około 900 700 r. p.n.e. Są to m.in. pięknie zdobione 22 naszyjniki, bransolety i naramienniki. Ta część wystawy zadedykowana jest wszystkim przypadkowym odkrywcom, którzy swoje znaleziska przekazali do muzeum.
EMPORIUM
Przedstawia najbardziej znany okres w dziejach Wolina – kiedy to ponad 1000 lat temu z niewielkiej osady nad brzegiem Dziwny wyrasta największy port na południowym wybrzeżu Bałtyku. Dowiemy się o jego początkach, charakterystyce, najstarszej drodze używanej już od epoki brązu, poznamy tajemnicę czaszek ze Srebrnego Wzgórza i skarbów monet tam odkrywanych. W tej części wystawy dowiemy się również kim byli Jomswikingowie i jakie style zdobnicze obowiązywały w sztuce skandynawskiej we wczesnym średniowieczu na wystawie, wśród prezentowanych przez nas zabytków, znajdują się misternie zdobione w ten sposób przedmioty, które odkryto w Wolinie w trakcie wykopalisk archeologicznych.
A to nie koniec! Dowiemy się również o Warcisławie pomorskim, Bolesławie Krzywoustym i ich relacji z Wolinem, a także o próbach chrystianizacji tego multietnicznego miasta przez Bernarda Hiszpana i Ottona z Bambergu. Poznamy również niesamowitą postać duńskiego biskupa-wojownika Absalona i historię jego spotkania z Wolinianami.
ŚWIĘTOWIT
To część poświęcona wierzeniom pogańskim na Pomorzu i najsłynniejszej słowiańskiej figurce kultowej odkrytej w Wolinie. Po raz pierwszy w historii Wolina figurka Świętowita „zamieszka” w wolińskim muzeum.
WOLIN
Poznajemy dzieje Wolina od późnego średniowiecza do współczesności. Dowiemy się o legendzie Winety, mieście lokacyjnym, a wraz z Filipem Hainhoferem zawitamy do nieistniejącego już wolińskiego zamku, gdzie spotkamy jego Panią. Poznamy również Wolin w okresie III Rzeszy, a na makiecie Wolina z lat 30. XX w. zobaczymy nie tylko jego starą zabudowę, ale również mieszkańców w trakcie ich codziennych zajęć. Następnie zapoznamy się z relacjami pierwszych polskich osadników na ziemi wolińskiej i trudnych powojennych czasach. Będzie również o wykopaliskach archeologicznych prowadzonych w Wolinie po 1945 r.