6 lutego 2023

Powstaje nowa wystawa stała w Muzeum Regionalnym im. A. Kaubego w Wolinie

Muzeum w Wolinie zostało otwarte dla zwiedzających 22 lipca 1966 roku, a jego wystawa stała obejmowała dzieje Wolina od IX do XII wieku. Scenariusz ekspozycji został opracowany przez Władysława Filipowiaka z Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie, a także Eugeniusza Cnotliwego i Jerzego Wojtasika z Pracowni Archeologicznej w Wolinie Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN. Realizacją wystawy zajęli się pracownicy Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie – we współpracy z artystami Teresą i Janem Zdarewiczami. Ekspozycja cieszyła się od samego początku ogromnym zainteresowaniem. Przez następne lata zespół Muzeum Regionalnego w Wolinie nieznacznie modyfikował wystawę stałą poprzez dodawanie do niej nowych eksponatów, które odkrywane były w trakcie prowadzonych przez kilkadziesiąt lat badań archeologicznych na wyspie. W latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku w wolińskim Muzeum rozszerzono wystawę stałą o eksponaty i informacje o dziejach wyspy Wolin do VIII wieku n.e. W następnych latach Muzeum zostało powiększone o kolejne sale ekspozycyjne, w których prezentowano przygotowane przez jego pracowników niewielkie wystawy stałe pt. „Wolin na przełomie XIX i XX w.”, „W wolińskim porcie…”, „Praczłowiek na Wolinie”, „Pracownia Lubinusa” i „Okres szwedzki w Wolinie”. Jednak sama stała wystawa dotycząca wczesnośredniowiecznego Wolina została jedynie poddana lekkiej modernizacji, zaś jej merytoryczne założenia nie uległy zmianie.

Przez ostatnie dziesiątki lat stan badań historii miasta i wyspy Wolin uległ znacznej zmianie. Dzięki badaniom archeologicznych, prowadzonym głównie na terenie miasta – a w 2022 roku obchodziliśmy 70-lecie polskich badań archeologicznych w Wolinie – przyrost wiedzy na temat wczesnośredniowiecznego Wolina jest ogromny. Wymaga to od nas, muzealników i naukowców, przygotowania nowej wystawy stałej, która będzie opierała się na najnowszej wiedzy, a także w interesujący sposób przedstawi to, co najciekawsze i najcenniejsze w historii nie tylko naszego miasta, ale także całej wyspy Wolin.

Nowa wystawa stała będzie swoistą biografią Wolina, którą rozpoczniemy od jej początków a zakończymy na okresie współczesnym. Wystawa będzie dostępna w językach polskim, angielskim i niemieckim, ale przede wszystkim zależy nam, by – tam gdzie tylko to możliwe – była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Na nowej wystawie stałej będziemy prezentować słynne wolińskie zabytki. Pochodzą one z kolekcji Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN i dotychczas były wypożyczane i prezentowane jedynie na wystawach czasowych w muzeach w kraju i zagranicą. Dzięki wsparciu Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w salach wystawienniczych zostanie przeprowadzony remont, a także zainstalowane nowe oświetlenie. Planowany termin otwarcia wystawy to czerwiec 2023 roku. O postępach w pracy będziemy Państwa informować na bieżąco – zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku i strony internetowej Muzeum.