Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

AKTUALNOŚCI

13 maja 2024

Pokochaj lód. Spotkanie z Iloną Wiśniewską

Archipelag Idei nie zwalnia tempa, a tym razem patrzymy na Daleką Północ. Ilona Wiśniewska, autorka znakomitych książek o Spitsbergenie i Grenlandii opowie nam o życiu w Arktyce. Poznamy codzienne sprawy, troski i radości mieszkańców lodowych krain, sposoby radzenia sobie z zimnem i samotnością. Zapytamy o to co gna nas do Arktyki i jak na nas patrzą ludzie, którzy mieszkają tam od wieków. Spróbujemy zrozumieć dlaczego Grenlandczyków dotyka tak wiele nieszczęść. A będzie to też okazja do rozmowy o zmianach klimatycznych, których nigdzie nie widać tak jak na Dalekiej Północy.

24 maja 2024 r.

Godzina 18.00

Dworek Woliński, ul. Zamkowa 23 a, Wolin

Prowadzenie: dr Piotr Oleksy

Patronem honorowym cyklu Archipelag Idei jest Marszałek Województwa
Zachodniopomorskiego, pan Olgierd Geblewicz.

Ilona Wiśniewska (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek Białe. Zimna wyspa Spitsbergen, Hen. Na północy Norwegii, Lud. Z grenlandzkiej wyspy oraz Migot. Z krańca Grenlandii, a także opowieści dla dzieci Przyjaciel Północy. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za Hen otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, za Lud Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR, a za Migot nagrodę Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i do Nagrody im. Beaty Pawlak. Jest także laureatką Złotej Sowy – nagrody Klubu Inteligencji Polskiej w Wiedniu, przyznawanej twórcom propagującym polską kulturę za granicą. Mieszka w północnej Norwegii.

calendar-fullcrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram