Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

AKTUALNOŚCI

28 czerwca 2022

Jak powstało Pomorze?

Plakat - Okiem Światowida. Marian Rębowski. Jak powstało Pomorze

W ramach obchodów 70-lecia polskich badań archeologicznych w Wolinie Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie wraz z Pracownią Archeologiczną w Wolinie przy Ośrodku Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN ma zaszczyt zaprosić na wykład prof. dr. hab. Mariana Rębkowskiego pt. Jak powstało Pomorze?

Prof. Marian Rębkowski jest naukowcem o międzynarodowej renomie i wybitnym znawcą archeologii średniowiecznego Pomorza oraz ziem nadbałtyckich. Jego zainteresowania dotyczą szczególnie urbanizacji, chrystianizacji, relacji międzykulturowych i procesów formowania struktur władzy w średniowieczu, widzianych przez pryzmat źródeł archeologicznych. Prowadził badania archeologiczne na wielu stanowiskach w Polsce, m.in. w Kołobrzegu, Białobokach czy w Lubinie koło Międzyzdrojów, gdzie odkrył pozostałości po kościele z XII wieku, założonym przez św. Ottona z Bambergu. Uczestniczył w pracach wykopaliskowych na terenie Szwecji oraz kierował badaniami archeologicznymi w hiszpańskiej Medina Elvira.  

W 2020 r. nakładem wydawnictwa Instytutu Archeologii i Etnologii PAN ukazała się monografia prof. Mariana Rębkowskiego pt. Jak powstało Pomorze?, która otrzymała tytuł Pomorskiej Książki Roku (za lata 2020-2021) nadany przez Związek Pomorzan. Pracę uznano za nowatorską, przełomową i pełną odważnych hipotez, które mogą sporo namieszać w pojmowaniu średniowiecznej historii Pomorza oraz kształtowania się państwowości pomorskiej.

Wykład odbędzie się 2 lipca o godz. 16:00 w podziemiach Wolińskiego Dworku.


Serdecznie zapraszamy!

Plakat - Marian Rębowski Jak powstało Pomorze. Studium tworzenia państwowości we wczesnym średniowieczu
calendar-fullcrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram