Tom pierwszy książki „Nad Dziwnę i Świnę” wyróżniony w ogólnopolskich konkursach

Opublikowany niedawno przez nasze Muzeum pierwszy tom serii wydawniczej „Nad Dziwnę i Świnę” otrzymał wyróżnienia w dwóch ogólnokrajowych konkursach.

W 18. edycji konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2025 publikacja została wyróżniona za opracowanie edytorskie. Konkurs ten jest organizowany przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Historia i Kultura. W tegorocznej edycji eksperckie Jury (pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Zybert) oceniło 189 książek zgłoszonych przez 71 wydawców. Nagrody i wyróżnienia wręczono 16 maja 2025 roku w Audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas Międzynarodowych Targów Książki.

Z kolei w jubileuszowym 65. konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2024 nasza publikacja otrzymała wyróżnienie w kategorii „Literatura popularnonaukowa i naukowa (humanistyka, matematyczno-przyrodnicze)”. Konkurs organizuje Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, a przyznawane nagrody są współfinansowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. W tym roku wzięło w nim udział 139 firm wydawniczych, które nadesłały 263 tytuły opracowane przez polskich twórców formy książek (nominowane pozycje można obejrzeć w katalogu konkursowym). Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 15 maja 2025 roku w sali im. Goethego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, również w ramach Międzynarodowych Targów Książki.

Bardzo dziękujemy Szanownym Jury obu konkursów za przyznane laury! Informujemy również, że książka jest do nabycia w naszym Muzeum (w sprawie sprzedaży wysyłkowej prosimy o kontakt mailowy na adres: kontakt@muzeumwolin.pl). Kontynuujemy także prace redakcyjne nad drugim tomem „Nad Dziwnę i Świnę”, który ukaże się już wkrótce...

.

Promocja pierwszego tomu książki „Nad Dziwnę i Świnę”

4 maja 2025 roku o godz. 16:00 w naszym Muzeum odbędzie się promocja pierwszego tomu książki „Nad Dziwnę i Świnę”. Zawiera ona wspomnienia i wywiady z pierwszymi polskimi osadnikami Ziemi Wolińskiej, nagrane na taśmy magnetofonowe przez Andrzeja Kaubego ponad pół wieku temu. Weterani różnych armii, partyzanci, syberyjscy zesłańcy i więźniowie niemieckich obozów opowiedzieli o swoich wojennych losach, a także o pionierskim trudzie w nowej „małej ojczyźnie” – nad Dziwną i Świną. Te dokumentalne nagrania zostały opublikowane w formie książki. Jej dwadzieścia trzy rozdziały zilustrowano archiwalnymi fotografiami (autorem większości z nich jest A. Kaube), a także zdjęciami eksponatów ze zbiorów naszego Muzeum. Czytelnikom udostępniono też oryginalne nagrania z „taśm Kaubego” – można je odsłuchać po zeskanowaniu urządzeniem mobilnym kodów QR, zamieszczonych w publikacji. Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkanie promocyjne tomu, które odbędzie się w 80 rocznicę zakończenia walk o Wolin. O książce opowiedzą jej redaktorzy, a będzie można ją nabyć po spotkaniu.

Wspólny bilet do Muzeum oraz Centrum Słowian i Wikingów

Uwaga: to nie prima aprilis! Od 1 kwietnia 2025 roku wprowadzamy wspólne bilety wstępu z Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Vineta”. Bilet normalny kosztuje 32 zł, a ulgowy 28 zł. Opiekunom grup zorganizowanych (1 opiekun na 10 zwiedzających) przysługuje bilet darmowy.

Wspólne bilety nie obowiązują:

Wspólne bilety są sprzedawane do 31 października 2025 roku w kasach Muzeum i Centrum na specjalnych blankietach. Pamiętajcie: każdy wspólny bilet powinien mieć pieczęć Muzeum lub Centrum!

Serdecznie zapraszamy!

Promocja książki Ryszarda Kiersnowskiego „Legenda Winety”

Legendarne zatopione miasto Wineta znów się ukazuje – tym razem na łamach niezwykłej książki, wydanej przez nasze Muzeum. W ten sposób chcielibyśmy uczcić tegoroczny jubileusz: setną rocznicę urodzin jej autora, prof. dra hab. Ryszarda Kiersnowskiego (1925–2006), wybitnego historyka, jednego z czołowych polskich mediewistów i twórcy polskiej szkoły numizmatycznej. Po 75 latach od pierwszego wydania składamy na ręce Czytelników przedruk tej publikacji, wzbogacony o obszerny komentarz naukowy współczesnych badaczy. To wyjątkowa książka, która zabiera Czytelnika w świat dawnych podań, skandynawskich sag o wikingach z Jomsborga, średniowiecznych kronik i dzieł pierwszych badaczy historii Pomorza. Na jej kartach prześledzić można powstanie i rozwój legendy o Winecie – mieście zatopionym z Bożego rozkazu przez pychę jego mieszkańców – na przestrzeni prawie 900 lat. Ponieważ jedną z głównych tez tej pracy jest utożsamienie legendarnej Winety z Wolinem, uznaliśmy, że drugie wydanie książki powinno ukazać się właśnie w naszym mieście nad Dziwną!

Spotkanie promocyjne odbędzie się 28 lutego 2025 r. o godz. 17:00, a poprowadzi je dyrektor Muzeum, Damian Chmiel. O „Legendzie Winety” i jej autorze opowiadać będą pomysłodawcy i redaktorzy publikacji, historycy i archeolodzy związani zawodowo z Wolinem: dr Karolina Kokora i dr Wojciech Filipowiak.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą posłuchać i porozmawiać o dawnej oraz współczesnej literaturze przy filiżance kawy i ciastkach. Książki będą dostępne do nabycia na spotkaniu.

Wystawa malarstwa Leszka Króla

Serdecznie zapraszamy do wolińskiego Dworku na wernisaż wystawy malarstwa Leszka Króla w dniu 14 grudnia 2024 r. o godz. 17:00.

Archipelag Idei – ostatnie spotkanie

W Archipelagu Idei przyjrzymy się Kaszubom.

„Pod drugiej stronie Pomorza”, niczym po drugiej stronie lustra. Bo historia Kaszub to jakby odbicie, czy też alternatywna wersja historii naszym ziem. Słowiańska ludność przez wieki pozostała tam przy swej kulturze i języku. Jest to jedyna grupa etniczna na południowym wybrzeżu Bałtyku, której nie spotkały masowe przesiedlenia. Z drugiej strony, historia wielokrotnie brutalnie doświadczała Kaszubów. W dziejach naszych wysp zapisali się natomiast jako współtwórcy lokalnego rybołówstwa.

Czym dla Kaszubów jest ich ziemia i morze? Jak kaszubskość współgra z polskością? O czym chcą, a o czym nie chcą pamiętać? I dlaczego czasem noworodkowi trzeba wyrwać zęby?

O historii, współczesności, tożsamości i lokalnych gusłach porozmawiamy ze Stasią Budzisz, autorką książki „Welewetka. Jak zanikają Kaszuby”.

25 listopada 2025 r., godz. 18.00

Prowadzenie: Piotr Oleksy

Wstęp wolny!

Stasia Budzisz – niezależna reporterka. Pisze dla OKO.press, Krytyki Politycznej, Nowej Europy Wschodniej i Przekroju. Zajmuje się Kaukazem, Europą Wschodnią i Kaszubami. W 2019 roku zadebiutowała książką reporterską „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. W 2023 roku ukazał się jej drugi reportaż o rodzinnych Kaszubach, „Welewetka. Jak znikają Kaszuby”.

Cykl Archipelag Idei został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Patronem Honorowym cyklu jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, pan Olgierd Geblewicz.

Morze Bałtyckie. Co przyniesie przyszłość?

Tym razem w ramach cyklu Archipelag Idei przyjrzymy się najbliższemu otoczeniu. Profesor Jacek Tylkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowie nam o przyrodniczych uwarunkowaniach, z którymi musi mierzyć się Bałtyk. Profesor Tylkowski od lat obserwuje zmiany zachodzące na naszym wybrzeżu z perspektywy Białej Góry koło Międzyzdrojów, gdzie znajduje się stacja badawcza UAM. Zapytamy go więc o zmiany, które dostrzegł w tym czasie, a także o historię morza i Zalewu Szczecińskiego. Skupimy się jednak na przyszłości, z troską spoglądając na warunki ekologiczne.

Jaka przyszłość czeka „nasze morze” i nasze wyspy? Czy Bałtyk obumiera? A może budzi się do życia pochłaniając coraz więcej lądu? Jak pogodzić rybołówstwo z troską o ekologię? Czy inwestycje budowlane w strefie nadbrzeżnej są ryzykowne?

Zapraszamy 25 października 2024 r., o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Regionalnym im. A. Kaubego w Wolinie (wejście główne). Są to tematy, na które naprawdę powinniśmy rozmawiać!

Cykl spotkań Archipelag Idei jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Patronem honorowym cyklu jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, pan Olgierd Geblewicz.

Archipelag Idei – spotkanie ze Zbigniewem Parafianowiczem

Czym jest "tupolewizm" i w jakiej skali zaznaczył się w pierwszych tygodniach wojny za wschodnią granicą?

Gdzie zaznaczyły się słabe, a gdzie mocne strony naszego państwa?

Dlaczego stosunki-polsko ukraińskie zamknęły się w spirali napięć?

W jakim stanie jest ukraińska armia i społeczeństwo?

O tym, i nie tylko o tym, opowiadał nam Zbigniew Parafianowicz na ostatnim spotkaniu z cyklu Archipelag Idei. Opowiadał z charakterystyczną dla siebie swadą, lekko balansując między ujęciami teoretycznymi a przykładami wyciągniętymi z frontowego błota i gabinetowych plotek.

Kto nie był musi żałować!

Rozmowę poprowadził Piotr Oleksy.

Do zobaczenia wkrótce

Archipelag Idei – spotkanie ze Zbigniewem Parafianowiczem

Tym razem w Archipelagu Idei spojrzymy na aktualne wydarzenia w świecie i zastanowimy się nad rolą naszego państwa w Europie. Naszym gościem będzie Zbigniew Parafianowicz, ktory w książce „Polska na wojnie” przedstawił kulisy działań naszych władz w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rozmowa z tym znakomitym reporterem będzie okazją do zagłębienia się w tę tematykę. Zastanowimy się czy państwo polskie zdało ten egzamin oraz porozmawiamy o przyszłości Ukrainy, Rosji i Europy. Spotkanie będzie tez okazją do relacji naszych stosunków z zachodnimi sąsiadami.

Zbigniew Parafianowicz jest redaktorem „Dziennika Gazety Prawnej”, wcześniej dziennikarz „Życia” i „Dziennika”. Komentator czołowych polskich mediów, tematyką ukraińską zajmuję się od 2003 roku. W 2016 roku jego książka „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” napisana wspólnie z Michałem Potockim była finalistką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2022 r. opublikował zbiór reportaży „Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie”.

Rozmowę poprowadzi dr Piotr Oleksy.

20 wrześnie 2024, g.18.00

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie

Wstęp wolny

Patronem honorowym cyklu Archipelag Idei jest Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Pomorze ZachodniePomorze Zachodnie News#Pomorzezachodnie

85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Jak co roku w dniu 1 września przy Grobach Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Komunalnym w Wolinie upamiętniliśmy 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.