Podsumowanie piatej edycji Nocy Muzeów w Wolinie

Noc Muzeów 2015

Za nami już piąta edycja Nocy Muzeów w Wolinie. Piąta i rekordowa pod względem frekwencji. Mimo nie najlepszej pogody, z naszego zaproszenia skorzystało ponad 700 osób. Bardzo serdecznie za to Państwu dziękujmy! Wiemy, że wielu z Państwa było w naszym Muzeum po raz pierwszy. To nas szczególnie cieszy.

Rozpoczęcie imprezy zaplanowaliśmy na godzinę 19.00 ale już godzinę wcześniej duża grupa oczekujących na otwarcie Muzeum zdopingowała nas do szybszego startu.     Jak informowaliśmy wcześniej, głównym punktem Nocy Muzeów 2015 w Wolinie była przygotowana wystawa „Pradzieje Ziemi Wolińskiej”, ukazująca najwcześniejsze ślady osadnictwa człowieka na terenie dzisiejszej wyspy Wolin. Będzie prezentowana w Muzeum przez najbliższe kilka miesięcy. Wystawa przedstawia scenki z życia naszych przodków takie jak zdobywanie pożywienia, opiekę matki nad potomstwem, wyrób narzędzi kamiennych czy też artystę, tworzącego zapewne pierwsze malowidła skalne. Wystawie towarzyszą opisy epok w dziejach ziemi oraz uproszczone przedstawienie ewolucji rozwoju praczłowieka. Całości opisu tamtej epoki dopełniał film, który w bardzo obrazowy sposób przedstawiał życie człowieka na najwcześniejszym etapie jego rozwoju.

Zgodnie z zapowiedzią odbyły się imprezy towarzyszące, takie jak spotkania historyczne, podczas których dyskutowaliśmy o historii Wolina, ale też i historii Księstwa Pomorskiego czy Mapie Lubinusa.

W podziemiach Wolińskiego Dworku, „Galerii Centrum”, można było zwiedzić wystawę artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystów Integracji Europejskiej, pod nazwą „TEA –TRTYK – CIAO – CIAŁO” – ciało jako teatr życia.

W trakcie Nocy Muzeów członkowie Wolińskiego Bractwa Kurkowego, w swych pięknych strojach, informowali o zasadach działania Bractwa oraz zachęcali do wstąpienia w jego szeregi.

Około godziny 20.00 mogliśmy podziwiać pokaz akcji ratowniczej, przeprowadzonej  z użyciem najnowocześniejszego sprzętu ratowniczego, przez strażaków z OSP Kołczewo, Wolin i Troszyn. Był to bardzo pożyteczny instruktaż na wypadek groźnego zdarzenia drogowego, tj. wyciągnięcie ofiary z zakleszczonego samochodu oraz udzielnie pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia. Bardzo serdecznie strażakom dziękujemy. Dziękujemy Panu Markowi Piotrowskiemu, który prowadził pokaz oraz informował zgromadzonych o poszczególnych czynnościach ratowników.

Kolejną atrakcją, tym razem dla najmłodszych, było malowanie buziaków dzieci. W trakcie imprezy z pod pędzla Pani Magdaleny Kucharczyk „wyszło” ponad pięćdziesiąt  uśmiechniętych dzieciaków .

Tradycyjnie, podczas Nocy Muzeów, odwiedziło nas wiele osób dysponujących zabytkowymi pojazdami, tj. motocyklami oraz samochodami osobowymi. Mimo nie najlepszej pogody chętnych do pochwalenia się swoim zabytkiem nie brakowało. Serdecznie za to dziękujemy.

Przez cały czas trwania imprezy goście Muzeum mogli skorzystać ze skromnego poczęstunku, tzn. pajdy chleba ze smalcem wg receptury Tawerny Kap Horn oraz smacznych polskich jabłek.

Z racji padającego deszczu koncert zespołu „Titty Twister”, który był ostatnim punktem Nocy Muzeów, został przeniesiony do Tawerny Kap Horn, gdzie jak zawsze, przyciągnął tłumy fanów. Serdecznie artystom dziękujemy za włączenie się w nasze przedsięwzięcie.

Składamy podziękowania także naszym partnerom medialnym oraz  wszystkim osobom, które pomagały nam w przeprowadzeniu Nocy Muzeów, szczególnie Panu Piotrowi Barańskiemu, twórcy prehistorycznych postaci, Pani Paulinie Gałdzie, wspaniale opiekującą się naszą recepcją oraz ekipie Tawerny Kap Horn.

Dziękujemy naszemu sponsorowi, firmie GAZ SYSTEM S.A.

Dziękując wszystkim obecnym na naszym Święcie 16 maja 2015 r. już dziś zapraszamy na kolejną,  szóstą edycję Nocy Muzeów w Wolinie w 2016 r.