Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie zaprasza na wystawę przyrodniczą pt. „Lasy dawniej i dziś”.

Otwarcie wystawy, połączone z wykładem jej autora, odbędzie się 1 marca 2012 o godzinie 12.00 w Muzeum Regionalnym w Wolinie.

Wystawa przedstawia historię naszych lasów, od okresu atlantyckiego, obejmującego czas od 6000 do 3000 lat p.n.e., kiedy to tereny dzisiejszej Polski były w 90% pokryte pierwotną puszczą, aż po czas obecny. Wyjaśnia jak następowało przekształcenie naturalnych drzewostanów w drzewostany gospodarcze.

Na tle rozważań historycznych bogato zilustrowane jest środowisko przyrodnicze, zarówno lasów naturalnych jak i gospodarczych. Zdjęcia przedstawiają podstawowe zbiorowiska leśne, a także kwiaty i owoce drzew i krzewów, zioła, mchy, porosty, owady. Drobne detale, takie jak kwiaty drzew, porosty czy owady, przedstawione są w bardzo dużym powiększeniu. Zdjęcia uzupełnione są gablotami zawierającymi liście, owoce i korę drzew, a także  krzewy, mchy, porosty oraz owady. Osobne gabloty poświęcone są owadzim szkodnikom drzew leśnych.

Wystawa ma charakter edukacyjny. Z jednej strony zapoznaje z lasotwórczymi gatunkami drzew, a także z pozostałymi roślinami i owadami lasów, ukazuje ich rolę w środowisku i wzajemne powiązania, z drugiej omawia najważniejsze problemy ochrony lasów i kształtuje świadomość ekologiczną oraz naszą odpowiedzialność za dziedzictwo przyrodnicze.

Nie musicie iść na pocztę! Prace związane z KONKURSEM NA PLAKAT XXVI FESTIWALU SŁOWIAN I WIKINGÓW W WOLINIE możecie przesłać na adres e-mail: konkursmuzeumwolin@gmail.com. Jeżeli prace "dużo ważą" prześlijcie je do nas za pomocą np.: WeTransfer. Pamiętajcie też o wypełnieniu karty zgłoszeniowej, prześlijcie nam jej skan!

UWAGA Konkursowicze!

Ogłaszamy konkurs na plakat XXVI Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie. Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta" wybrało za temat przewodni tegorocznego festiwalu "Legendy średniowiecznego Wolina". Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Autor zwycięskiego plakatu otrzyma nagrodę w wysokości 2 tyś. zł. Szczegóły znajdują się w Regulaminie konkursowym.Karta zgłoszeniowaRegulamin konkursu

UWAGA KONKURS

UWAGA! W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 sztab kryzysowy z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, operetek, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki oraz szkół, uczelni...