Aktualności

Wystwa Tranzyt w Muzeum w Wolinie

Bez tytułu 1
W trakcie Nocy Muzeów 2019 (18 maja od godz. 18.00) zostanie otwarta wystawa pt.
„Tranzyt”.

Twórcami jej są artyści niemieccy, wspólnie wystawiający swoje prace od 2014 r. w galeriach Hamburga i okolic, a teraz chcący zaprezentować swoją sztukę w naszym mieście. Noc Muzeów w Wolinie będzie dobrym do tego pretekstem.

Poniżej przedstawiamy przesłanie artystyczne grupy oraz naświetlamy ich sylwetki.

Elisabeth Danuta Mermela, Llaura I. Sünner, Ralf Jurszo, Tobias Sandberger i Jörn Staeger mówią o swojej sztuce:

„Cuda i czary, iluzja i metamorfoza to elementy które łączą nasze prace, pomimo naszego różnego stosunku do tych zjawisk. Operując różnorodnymi, mieszanymi, technikami takimi jak malarstwo, rysunek, obiekt, video, fotografia instalacja i performance, chcemy uzyskiwać niepowtarzalny charakter naszej sztuki.
Idea " Wunderkammer" (łączenie różnych technik artystycznych, naukowych lub rozrywkowych osobliwości) z 18 i 19 wieku, zawsze  stanowiła dla nas inspirację”.

Elisabeth Danuta Marmela
w  latach 1975-1981 studiowała chemię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 przeprowadziła się do Niemiec. Od ponad 30 lat pracuje jako chemik i projektant.

Artystka eksperymentuje ze sztuką i naukami przyrodniczymi. Zwraca zwłaszcza uwagę na alchemię jako     dziedzinę, która tworzyła mity i legendy, a na koniec eksperymentuje z różnymi tworzywami.
Poszukiwania alchemików od zawsze idealnej formy materii i ich ogromnej tęsknoty do transformacji materiałów, jest widoczna w sztuce artystki. Jej eksperymenty zwracają uwagę na różnorodność. Pokazuje, że efekt uboczny, który czasami jest zauważalny na drodze do celu, często jest ważniejszy niż pierwotne założenie. W pracach artystki oglądający mogą zauważyć kolizję pomiędzy „złotym” złotem i „białym” złotem tj. porcelaną.

Llaura I. Sünner w latach 1981-85 studiowała w Akademii  Zeichen w Hanau - złotnictwo.

Swoje prace prezentowała od 1985 r. w Hamburgu, Berlinie, Dreźnie, Wiesbaden, Zurychu, Atenach, Nowym Jorku i Tokio, wykonując różnego rodzaju instalacje i projekty w przestrzeniach otwartych jak i zamkniętych.
Artystka zajmuje się niejednoznacznością kształtów i tematów. Jej ulubionym tworzywem jest filc, materiał, który sprawia wrażenie materiału stabilnego, jednak jego charakter jest bardzo labilny, płynny. Inspirację do swej twórczości odnajduje w instrumentach muzycznych, przedmiotach codziennego użytku i gadżetach, małych przedmiotach z okresu baroku, fragmentach architektury i wszelkiego rodzaju wyposażeniu. „Przekształcone” przez nią przedmioty są pełne humoru i czasami absurdu. Jej „tekstylne” reprodukcje nie ukazują rzeczy jako takich. Są tylko inspiracją do ich abstrakcyjnego przedstawienia. Chodzi o de-frakcję destrukcji na rzecz symbolizowania przedmiotów, w trakcie której są one przekształcane na obrazy przestrzenne.

Ralf Jurszo w latach 1968-1975 studiował w Wyższej Szkole Artystycznej oraz na Uniwersytecie w Hamburgu. Autor wielu wystaw w kraju i za granicą.

Dla niego natchnieniem jest cudowny świat roślin. Stworzył kolekcję roślin malowanych w postaci medytacyjnej wyobraźni podkreślającej kolorowe materiały na czarnym tle. Kolory interferencyjne nie zawierają żadnych pigmentów, wykonane są z drobnych cząstek specjalnej miki. Czarne tło tworzy nierealną, widoczną mgiełkę kolorów, której ostrość pojawia się w zależności od  kąta widzenia, a także ilości światła padającego na obraz. Obrazy tych „cudownych” roślin różnią się również w zależności od tego, jak często widz porusza się przed nimi.
Niektóre z roślin malowanych przez artystę były stosowane do celów medycznych w starożytnym świecie, niektóre z nich uważane były za eliksir czarownic. Ludzie dobrze obeznani w magii używali wiele z tych roślin do ceremonii rytualnych, w celach holistycznych kuracji i „otwarcia” umysłu.

Tobias Sandberger w latach1986-90 studiował anglistykę i germanistykę na uniwersytecie w Stuttgarcie. W latach 1990-97 wizualizację i komunikację filmu w Wyższej Szkole Artystycznej w Hamburgu.

Od 1989 r. realizował liczne projekty filmowe, wystawy w kraju i za granicą, a także pokazy w Hamburgu na Kurzfilmfestival, Filmfest w Dreźnie, Filmfest w Schleswig-Holstein, Flensburger Kurzfilmfestival, Indilisboa Festiwal w Portugalii , Clermont Ferrand Animationsfilmfestival we Francji.
Artysta stworzył postać „Jack in the box””. W swej twórczości tworzy pomysłową i sprytną choreografię, jednak atrakcyjność jego rysunków polega na tworzeniu oczywistych, figuratywnych portretów z jednej strony i zawierających abstrakcyjne elementy z drugiej. Jego sztuka może być postrzegana jako sekwencje obrazów, komiksów bez słów lub scenariusze animacji.

Jörn Staeger w latach 1984-91 ukończył uniwersytecki kurs komunikacji wizualnej oraz Wyższą Szkołę Artystyczną w Hamburgu.

Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Toronto, Warszawie, Paryżu, Atenach, Oberhausen, Lipsku, Sarajewie, Szanghaju, Malmö, Graz, Salzburgu, Wiesbaden, Nowym Jorku, Frankfurcie i Paryżu. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.:
Najlepszy Montaż „Madrid Cinema Week” 2013; Najlepszy film eksperymentalny na Festiwalu Filmowym 2010 „Mediawave Festival Ungarn”; Nagroda publiczności 2009 „25FPS Festival Zagrzeb”; Nagroda festiwalu dla najlepszego filmu krótkometrażowego 2008 „Cork Filmfestival Ireland”; Max Bresele Gedächtnispreis 2008 egensburger Filmwoche, Nominacja do „den Goldenen Bären“ 2008 Sekcja „Berlinale shorts“

Przesłanie artysty - Widmo Transit - eksperymentalny film fantastyczny.

Pogrążony w myślach chłopiec marzy pod oknem. Wkrótce przenosi się do dziwnego i osobliwego świata z przeszłości: na pokładzie starego żaglowca towarzyszą mu zagubione postaci w podróży niesamowitej -  podróży do nieznanych akwenów morskich.

Wystwa będzie prezentowana w Muzeum do 15 sierpnia br.  Zapraszamy. 


Galeria

  • 1
  • 2
  • 3

                                                                                                   ...

Regulamin losowania nagród Loterii 3 Majowej

Regulamin loteriiWITAJ MAJ, 3 MAJLOTERIA 3 MAJOWA!!!Udziel odpowiedzi na 3 pytania dotyczące Konstytucji 3 Maja i weź udział w loterii!!!W loterii mogą wziąć udział wszyscy chętni, w szczególności dzieci, młodzież wraz z rodzicami!Czy wiesz:1. Za panowania którego króla polskiego uchwalona została Konstytucja 3 Maja?2. Kto na obrazie Jana Matejki „Konstytucja...

Loteria 3 Majowa

Konkurs na plakat XXVI Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.Komisja Konkursowa w składzie:1. Ewa Grzybowska – Burmistrz Miasta i Gminy Wolin,2. Jarosław Tarnowski – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystki i Rekreacji w Wolinie,3. Wojciech Celiński – Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Wineta”,4. Kaja Depta-Kleśta – Akademia Sztuki w Szczecinie,5....

Konkurs na plakat XXVI Festiwalu Słowian i Wikingó…