Aktualności

Po Nocy Muzeów 2018

DSCF6317aaa   Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie kolejny raz wzięło udział w międzynarodowej imprezie p.t. Noc Muzeów. Odbyła się ona 19 maja 2018 r.
   W tym roku przygotowaliśmy ciekawy program, m.in. dwie nowe wystawy, które zostały wykonane specjalnie na tą uroczystość. 
   Pierwsza z wystaw nosi tytuł Wolin w malarstwie. Prezentujemy na niej 30 obrazów, które ukazują nasze miasto od strony sztuki, widziane oczami artystów przedwojennych, ale też i współczesnych, dla których Wolin stanowił i stanowi nadal twórczą inspirację.

Obrazy są własnością prywatnych kolekcjonerów, którzy udostępnili je naszemu Muzeum na czas trwania wystawy. Dziękuję im za to bardzo serdecznie. Dziękuję Panu Szymonowi Biernackiemu oraz Panu Mirosławowi Mielniczukowi, a także innym kolekcjonerom nie wymienionym z nazwiska.
    Wraz z wystawą Muzeum przygotowało katalog, w którym zawarto krótki opis naszego miasta, a także kilka słów o każdym artyście, którego prace znajdują się na wystawie, ale przede wszystkim zawarto w nim zdjęcia wystawianych obrazów.
    Druga wystawa pod tytułem Okres szwedzki w Wolinie ukazuje fragment historii miasta w okresie trwania Wojny trzydziestoletniej oraz okres panowania na Pomorzu królów szwedzkich. W trakcie trwania Nocy Muzeów, w zabytkowym Dworku wolińskim, podczas spotkania historycznego, dyrektor Muzeum zapoznał gości z historią Wolina na tle wydarzeń, będących tematyką wystawy.
    W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować Panu Piotrowi Barańskiemu oraz Pani Danucie Brancewicz, którzy udzielili nam nieocenionej pomocy w wykonaniu dioramy, przedstawiającej fragment bitwy o Wolin, która została stoczona tu 6 września 1659 r.
    Do tradycji Nocy Muzeów w Wolinie wszedł pokaz sprawności działania wolińskich służb ratowniczych, które prezentowały swoje wyszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy podczas zdarzeń nadzwyczajnych, a także zasad zachowania się w warunkach ekstremalnych. Pokazy te są doskonałą formą przekazania wiedzy na temat niezwykle ważny jakim jest ratowanie życia ludzkiego. W tym roku akcję ratowniczą „prowadziły” zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Wolina oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kołczewa pod kierunkiem prezesów, Panów Jacka Jarnutowskiego oraz Szymona Waligóry. Bardzo im za to dziękuję. Mam nadzieję na podobne spotkanie w roku przyszłym.
    O godz. 21.55 odbyło się strzelanie z armat wolińskich. Salwę honorową „odpalił” naczelny kanonier woliński Pan Czesław Sołtys z Wolińskiego Bractwa Kurkowego. Bardzo dziękuję Panu Czesławowi za jego pracę oraz całemu Bractwu Kurkowemu za uświetnienie naszej imprezy swoją obecnością w pięknych strojach.Nad bezpieczeństwem zgromadzonych w tym czasie czuwały nasze służby ratownicze z OSP Wolin i OSP Kołczewo.
    Przez cały czas naszej imprezy pomagały nam harcerki z 3 Drużyny Harcerskiej Gryfy Wolińskie pod kierunkiem Pani Agnieszki Szymańskiej. Serdecznie dziękuję im za nieocenioną pomoc.
    Dzi ęsgb-wloszakowicekuję serdecznie Bankowi Spółdzielczemu z Wolina za pomoc w wydaniu katalogu wystawy
   Wolin w malarstwie.


 
     Dziękujgazę bardzo sponsorowi tegorocznej Nocy Muzeów w Wolinie, Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A., który kolejny raz wsparł nasze Muzeum w zakresie realizacji tego projektu. Bez Was impreza nasza nie byłaby z pewnością tak udana.
 
   

   Na koniec dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli na spotkanie z nami. To właśnie dla Państwa była przygotowana ta impreza. Mam nadzieję na spotkanie w roku przyszłym. Z pewnością Muzeum przygotuje nowy, ciekawy program.  

Ryszard Banaszkiewicz
Muzeum Regionalne
im. Andrzeja Kaubego
w Wolinie

 

Galeria

  • 1
  • 2
  • 3

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie uprzejmie informuje, iż 26 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Wolin w oczach Otto Lang-Wollina”. Otto Lang urodził się 12 stycznia 1881 r. w Kassel. Tam ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Warsztat swój doskonalił w Berlinie, a także w Szwecji. Malował wiele...

Nowa wystawa w Muzeum

  Muzeum Regionalne w Wolinie, Burmistrz Wolina, Ośrodek Kultury Gminy Wolin oraz Fundacja Benefis zapraszają na kolejny koncert z cyklu "Koncerty Rodzinne". Koncert odbędzie się 24.03.2019 (niedziela) o godz. 16:30 w Dworku Wolińskim. Z ciekawym programem wystąpią zespoły i soliści z Białorusi i Wolina. W programie miedzy innymi: młodzieżowy zespół skrzypcowy (miasto Wilejka),...

Koncert rodzinny

Muzeum Reginalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie uprzejmie informuje, iż Burmistrz Wolina, Ośrodek Kultury Gminy Wolin oraz Fundacja Benefis zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Koncerty Rodzinne".  Koncert odbędzie się 24.02.2019 (niedziela) o godz. 16:30 w Dworku Wolińskim.Z ciekawym programem wystąpią: młodzieżowy chór z Rosji (miasto Saratów), chór seniorów z Francji (miasto Thonon les Bains),...

Koncert Rodzinny