Aktualności

„Johannes Bugenhagen – Wolinianin, Doktor Pomeranus, Obywatel Europy” - Podsumowanie

24 czerwca 2017 r. w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Johannes Bugenhagen – Wolinianin, Doktor Pomeranus, Obywatel Europy”.W uroczystości wzięli udział goście z Danii, Niemiec oraz Polski.

W składzie delegacji duńskiej obecni byli, biskup Roskilde Peter Fischer-Møller z Duńskiego Narodowego Kościoła Luterańskiego, biskup Kopenhagi Czesław Kozon z Kościoła Katolickiego w Danii, pastor Maria Harms z Duńskiego Narodowego Kościoła Luterańskiego, przewodnicząca Federacji Polonia p. Lidia Szuster, honorowy przewodniczący Federacji Polonia p. Roman Śmigielski.

Partnerskie miasto Wolina –Usedom –reprezentował burmistrz tego miasta p. Gert Venland.

Wśród Gości z Polski obecni byli m.in. burmistrz Wolina p. Eugeniusz Jasiewicz, wicestarosta kamieński p. Marek Matys, proboszcz parafii z Chojny ksiądz Jan Zalewski (długoletni polski duszpasterz w Danii), proboszcz parafii luterańskiej w Szczecinie pastor Sławomir Sikora oraz dyrektor Muzeum Ziemi Kamieńskiej p. Grzegorz Kurka.

Obecność przedstawicieli Dani i Niemiec na otwarciu wystawy nie była przypadkowa, ponieważ postać Jana Bugenhagena łączy nasze narody, stanowi o naszym wspólnym dziedzictwie w obrębie kultury chrześcijańskiej, jest wspólnym wątkiem polskiej, duńskiej i niemieckiej historii, ale przede wszystkim historii tej ziemi, historii „Pomeranii”.Gości przybyłych na uroczystość powitał burmistrz Wolina p. Eugeniusz Jasiewicz w „Dworku Wolińskim”. Podczas krótkiego spotkania przy kawie zebrani zostali zapoznani z miastem, jego strukturą oraz historią. Dla delegacji duńskiej była to już druga wizyta w Wolinie. Pierwsza miała miejsce 4 października 2012 r. z okazji 1025 rocznicy śmierci w Wolinie króla duńskiego Haralda Gormssona, zwanego Sinozębym.Uroczystość w Muzeum wolińskim została przygotowana z okazji 532 rocznicy urodzin Jana Bugenhagena oraz 500-lecia reformacji. Wystawa ukazuje życie i dokonania tego wielkiego Wolinianina, człowieka niezwykle zasłużonego w działalności teologicznej, pedagogicznej, społecznej czy dyplomatycznej, który swą pracą wywarł wielki wpływ na rozwój kultury ówczesnego Pomorza, a którego sława sięgnęła daleko poza granicę ziem nadbałtyckich.Tytuł wystawy jest nie przypadkowy. Wolinianin – bo tu się urodził, Doktor Pomeranus – stoi za tym jego dorobek naukowy, Obywatel Europy – ponieważ jego dokonania mają charakter międzynarodowy.Podczas otwarcia wystawy biskup Roskilde Peter Fischer-Møller zapoznał zgromadzonych z drogą życiową Jana Bugenhagena, akcentując szczególnie wątek duński, tj. koronowanie przez Bugenhagena króla duńskiego Chrystiana III w 1537 r. oraz konwertowanie Duńskiego Kościoła Katolickiego na Kościół Protestanciki, a także reaktywowanie przez niego Uniwersytetu Kopenhaskiego i kierowanie nim w charakterze rektora tej uczelni.

Następnie biskup Czesław Kozon nakreślił aktualną sytuację Kościoła Katolickiego w Danii oraz uwypuklił wątek współpracy obu kościołów w obrębie kultury chrześcijańskiej. Przypomniał o spotkaniu ekumenicznym Papieża Franciszka w katedrze w Lund (Szwecja) z udziałem kapłanów oraz wiernych obu kościołów, które odbyło się 31 października 2016 r.W trakcie zwiedzania wystawy przedstawiono zebranym kilka pamiątek po Bugenhagenie. Zaprezentowano dzieło „Pomeranie” z uwypukleniem jego fragmentów dotyczących historii Wolina, pokazano dom w którym się urodził (na makiecie Wolina, będącej w naszym Muzeum) oraz zdjęcia z uroczystości zawieszenia „Dzwonu Bugenhagena” w katedrze św. Mikołaja w Greifswaldzie, z okazji 525 rocznicy jego urodzin (24.06.2010 r.).Po spotkaniu w Muzeum goście zwiedzili w Wolinie kościoły św. Mikołaja, św. Stanisława, gdzie proboszcz parafii ksiądz Leszek Konieczny spotkał się z gośćmi, obejrzeli miejsce, w którym był kościół św. Jerzego Wojciecha oraz wolińską Marinę.Wracając do samej wystawy, to dzieli się ona na kilka rozdziałów, każdy z nich obejmuje inny okres w życiu reformatora, począwszy od narodzin w Wolinie, poprzez pracę teologiczną, społeczną, historyczną oraz dyplomatyczną. Nie wyczerpuje ona wszystkich dokonań i zasług Jana Bugenhagena, ale mamy nadzieję znacznie przybliży Państwu sylwetkę tego człowieka.Zapraszamy do naszego Muzeum w celu zgłębienia tego fragmentu historii Wolina oraz historii Pomeranii i zapoznania się z dorobkiem tego wielkiego człowieka.Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

Galeria

  • 1
  • 2
  • 3

Wolińska Noc Muzealna18 maja 2019 r. Muzeum nasze po raz dziewiąty wzięło udział w międzynarodowej imprezie p.t. „Noc Muzeów”.  Jak co roku staraliśmy się przygotować ciekawy i atrakcyjny program. Spotkanie rozpoczęliśmy od salwy armatniej.  Głównym wydarzeniem imprezy była prelekcja Pana Michała Gierke – doktoranta Uniwersytetu Szczecińskiego, dotycząca 740 rocznicy potwierdzenia praw miejskich...

Po "Noc Muzeów 2019"