Guzik Was To Obchodzi -czyli jak się dawniej wytwarzało guziki

sochociskie guziki

- to wystawa o charakterze edukacyjno-promocyjnym, która została opracowana przez Panią Bernadetę Perkowską, pracownika Muzeum Mazowieckiego w Płocku, przy udziale mieszkańców Sochocina. Wystawa ukazuje zainteresowanie i społeczne zapotrzebowanie na kultywowanie lokalnej tradycji, jaką niewątpliwie stanowiło rzemiosło guzikarskie – jedno z podstawowych zajęć mieszkańców Sochocina w XIX i XX wieku. Sochocin (ok. 2000 mieszkańców) to miejscowość położona w południowo-zachodniej części Niziny Północnomazowieckiej, w pradolinie rzeki Wkry. Aktualnie znajduje się w granicach administracyjnych powiatu płońskiego, województwa mazowieckiego.

Na wystawie możemy prześledzić drogę, jaką przechodził guzik, zanim mogliśmy przecisnąć go przez dziurkę. Pokazany jest surowiec, maszyny oraz poszczególne fazy produkcji czy potem jego przygotowanie do sprzedaży.

Wystawie towarzyszy film. Jego twórcy starali się pokazać w maksymalnie wierny sposób produkcję tego niezwykle użytecznego przedmiotu przed stu laty.

Życzę Państwu wielu wrażeń podczas zwiedzania wystawy. Mam nadzieję, że zostanie ona zauważona przez mieszkańców naszego miasta, które przecież też mogło by znaleźć swój lokalny produkt i umiejętnie go „sprzedać”.

Muzeum Regionalne w Wolinie uprzejmie informuje, iż 27 września 2018 r. o godz. 18.00 (w czwartek) w Dworku Wolińskim nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Pana Leszka Króla. W imieniu artysty serdecznie zapraszamy. Pan Leszek Król urodził się w Kamieniu Pomorskim 5 stycznia 1948 roku. Jest absolwentem Studium Nauczycielskiego w Gdańsku Oliwie oraz Państwowej Wyższej Szkoły...

Malarstwo Pana Leszka Króla

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie serdecznie zaprasza wszystkich seniorów do odwiedzenia naszego Muzeum w dniach 28 – 30 września 2018 r., w ramach akcji „60+ Kultura”, której inicjatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwiedzanie Muzeum w ww. dniach jest bezpłatne.   Czekamy na Państwa obecność.

60+ "Kultura"

Muzeum serdecznie zaprasza na prelekcję w związku z Zachodnipomorskimi Dniami Dziedzictwa "Sąsiedztwo. Niepodległa dla wszystkich". Tytuł prelekcji: POLSKOŚĆ ZIEM ZACHODNICH. Odbędzie się 15 września o godz. 16.00 w Dworku Wolińskim.Serdecznie zapraszamy.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018