Wolińska Konferencja Naukowa 5 – 7 sierpień 2016

Zgodnie z zapoczątkowaną wiele lat temu tradycją, na zaproszenie burmistrza Wolina, w trakcie Festiwalu Słowian i Wikingów (w tym roku był to XXII Festiwal i odbywał się 5 – 7 sierpnia 2016 r.) odbyła się konferencja naukowa, organizowana w tym roku przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Pracownię Badań nad Wczesnymi Dziejami Europy Środkowej, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierownictwem prof. dr hab. Mariana Rębkowskiego oraz prof. dr hab. Stanisława Rosika.

Tematem wiodącym IV Wolińskich Spotkań Mediewistycznych był temat:

„Biskup Otton z Bambergu i jego świat”.

Obrady ogniskowały się wokół postaci św. Ottona (zm. 1139), biskupa Bambergu i Apostoła Pomorzan. Badania nad jego biografią, dokonaniami i związaną z nimi pamięcią zostały wpisane w szeroki kontekst studiów nad środowiskiem społecznym i kulturowym, w którym przyszło mu żyć: zwłaszcza kręgiem elit i instytucji kościelnych oraz państwowych, ale też przestrzenią nadbałtyckich misji. Prezentowane przez naukowców referaty prowokowały do zastanowienia się nad procesami formowania się cywilizacji europejskiej w średniowieczu, a w tym zakresie odniesienia się w sposób szczególny do fundamentalnego znaczenia przełomu chrystianizacyjnego w początkach Pomorza. Debata obejmowała również znaczenie pamięci o Ottonie jako istotnym pierwiastku w kształtowaniu sfery tożsamości pomorskich społeczności na przestrzeni wieków, a refleksja nad kultem i hagiografią przybliżyła uczestnikom konferencji, i jej gościom, jego miejsce w tradycji kościelnej oraz społeczno- kulturowej pamięci społeczeństw europejskich od XII do XXI stulecia.

Podsumowaniem tej jakże ciekawej konferencji obejmującej historię Pomorza, a szczególnie dla nas, historię Wolina w kontekście misji chrystianizacyjnych biskupa Ottona w latach 1124 i 1128, będzie opracowanie naukowe, zawierające treści referatów, dyskusji, ale też i sporów toczonych podczas tych niezwykle interesujących trzech dni w Wolinie.

Tak jak w latach poprzednich, także i teraz część obrad została poświęcona prezentacji najnowszych wyników badań archeologicznych dotyczących rejonu ujścia Odry w średniowieczu. Swoje referaty przedstawili Dr Dominik Forler i dr Sebastian Messal na temat najnowszych badań na grodzisku Bauhof w Uznamiu/Niemcy oraz dr Wojciech Filipowiak na temat najnowszych badań archeologicznych w Wolinie.

W roku przyszłym konferencję naukową podczas XXIII Festiwalu Słowian i Wikingów organizować będzie Zakład Historii Wojskowej, Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierownictwem prof. dr hab. Macieja Franza.

Edycja:
Mateusz Łągiewka